• تور اروپای استاد ناظری به همراه گروه دستان (تهیه بلیت)
   استاد شهرام ناظری به همراه گروه دستان تور پاییزی در پنج شهر اروپایی خواهند داشت. این برنامه در شهرهای کلن، برلین، بروکسل، گوتبرگ و ا
  کنسرت استاد شهرام ناظری با گروه دستان در اروپا
  گروه دستان از اواخر نوامبر و اواسط دسامبر (دی ماه) تور کنسرت‌هایی را به همراه شهرام ناظری در اروپا برگزار می‌کند. 

  ایمیل :
  موبایل :
  آثار خبر و گزارش
  گفتگو و مقاله خانه دوستداران
   

  گزارش نشست خبری استاد ناظری در خانه هنرمندان


  نشست خبری کنسرت استاد «شهرام ناظری» در خانه هنرمندان ایران و به همت شرکت «صوت آوای هنر» برگزار شد. در این جلسه جمع کثیری از خبرنگاران و عکاسان رسانه ها حاضر شدند و شوالیه آواز ایران توضیحات پیرامون این کنسرت را مطرح کرد. استاد ناظری طی روزهای 18 و 19 شهریورماه و در تالار وزارت کشور، گلچینی از قطعات خاطره انگیز و البته جدید خود را اجرا خواهد کرد. این کنسرت شامل دو سانس خواهد بود و توسط شرکت «صوت آوای هنر» به مدیریت «محمد جلیل پور» روی صحنه می رود. گزاش اختصاصی سایت «موسیقی ما» از این نشست خبری در ادامه پیش روی شما قرار دارد:

  استاد شهرام ناظری پس از خوش آمدگویی به اصحاب رسانه در مورد فعالیت های یک سال اخیر خود گفت:« برنامه های سال گذشته من کلا در خدمت امور خیریه بود. به دلیل اتفاقاتی که در مدرسه دخترانه «پیرانشهر» در روستای «شین آباد» اتفاق افتاد احساس کردم که این راه را باید دنبال کنم. متعاقب آن کارهای دیگری در جهت امور خیریه مثل برنامه ای برای جذامی ها و بیماران بی بضاعت سرطانی استان کردستان برگزار شد. اغلب کارهای خیریه سال گذشته من به منطقه کرد مربوط شد که خود من هم از همین قومیت هستم. به دلایل مختلف این برنامه ها بیشتر متعلق به آن منطقه بود از جمله اینکه خودم کرد هستم، آن اتفاق روستای شین آباد در همین منطقه بود و قوم کرد همیشه بیش از قسمت های دیگر مملکت تحت فشار بوده اند و ضربه خوردند و محروم مانده اند. انجام کارهای انسانی باید سرمشق فعالیت های هر هنرمندی باشد و همه ما انسان هستیم و فقط ساز زدن یا آواز خوب ملاک نیست. عملکرد انسانی و تفکر و نوع زندگی یک هنرمند بسیار مهم است و حتی در هنر او هم تاثیر دارد. هنرمندانی که آن خط واقعی و انسانی و عادلانه هنر را همیشه ادامه می دهند، هنرمندان ماندگاری خواهند شد. انسانی که از این مدار عشق و انسانیت خارج شود به نظر من نهایتا هنر خود را از دست می دهند. بنده کار مهمی انجام ندادم ولی فکر می کنم این راهی است که همه باید انجام و ادامه دهیم. این کمترین کاری بود که از دست بنده بر می آمد.»

  او در توضیح دریافت نشان «مهر» افزود:«تندیس حقوق بشر سال 92 از سوی کانون «وکلا» به دلیل همین کارهای انسان دوستانه ای که انجام دادم به بنده اهدا شد. این قبیل جوایز برای هنرمند اهمیت دارد وگرنه جوایز متعددی وجود دارد.»

  ایشان درباره کنسرت پیش رو به میزبانی تالار وزات کشور افزودند:«این برنامه قرار بود توسط یک گروه خارجی و با حضور «حافظ ناظری» و بنده برگزار شود. برنامه ریزی هایی از شش ماه قبل انجام شده بود و قراردادها را منعقد کرده بودیم. برنامه ریزی های داخلی هم صورت گرفته بود و دوستان زیادی به عنوان دست اندرکار این برنامه فعالیت داشت. این کنسرت به نام «صلح ایران» بود ولی متاسفانه به دلیل آنکه همیشه موسیقی در کشور ما جدی گرفته نمی شود واحدهای فرهنگی و وزارت «امور خارجه» در این امر تعلل کردند. آنقدر همه چیز به تاخیر افتاد تا با وجود زحمات شش ماهه، این برنامه متاسفانه لغو شد. ما دچار خسارات زیادی از جهت مادی و معنوی شدیم زیرا آن ستاره های خارجی طبق قراردادی که از شش ماه قبل ثبت شده بود وقت خود را خالی گذاشته بودند. قرار بود این برنامه در سالن وزارت کشور انجام شود و برای اینکه خسارت بیشتری متحمل نشویم، اجرای این کنسرت را خود من بر عهده گرفتم. وارد این کار شدیم تا بتوانیم دو شب برنامه داشته باشیم. شرح کلی دلیل برگزاری کنسرت من این بود. حافظ ناظری یک هنرمند مستقل است و ایشان فقط با همان گروه خارجی که خودش آن را تشکیل داده است حاضر به همکاری است.»

  شهرام ناظری پیرامون انتقادات اخیر «هوشنگ کامکار» از حافظ ناظری و جوابیه های منتشر شده گفت: «موسیقی همیشه زیر ضربه بوده است و مشکلات زیادی بین هنرمندان وجود داشته و دارد. بهتر است که ما اجازه ندهیم آب گل آلودتر شود و به همین دلیل من دخالت نمی کنم. حافظ ناظری یک آدم مستقل است و 14 سال در آن سوی دنیا اقامت داشته است و ذهنیت خاص خودش را دارد. هوشنگ کامکار هم انتقاداتی داشته است و آزاد هستند که مطرح کنند. حافظ هم به عنوان یک هنرمند حق پاسخگویی را داشته است. اگر من می خواستم در این نوع مسائل دخالت کنم ظرف این سی سال اجحاف ها و ضربه های زیادی بر من وارد شده است. این مسائل از جانب واحدهای فرهنگی دولتی، صدا و سیما و مافیای پنهانی موسیقی است اما سی سال سکوت کردم و این راه را هم ادامه می دهم. به مراکز فرهنگی و صدا و سیما بارها اعتراض کرده ام و آنها گوش نداده اند اما زمانی که پای شخصیت های هنری در میان باشد من معمولا سکوت کرده ام. اگر بخواهم صحبت کنم به قول حضرت «مولانا»:یک سینه سخن دارم هین شرح دهم یا نه.»

  وی در ادامه افزود: «دلیل نشست خبری امروز این است که برنامه ما با آن گروه خارجی لغو شده بود و لازم بود شرح دلایل لغو آن اجرا و برگزاری کنسرت من رسما اعلام شود. لغو آن برنامه مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورد. به خصوص در این برهه که دولت می خواهد روابط خارجی را بهبود بخشد و از هنر صحبت می کند. متاسفانه می بینیم که این برنامه شاید به دلیل اینکه در حوزه موسیقی بود لغو شد. درباره سالن وزارت کشور هم باید بگویم که صدای مطلوبی را در آن سالن ارائه کنیم. از چند گروه دعوت کرده ایم که برای ارائه صدا با ما همکاری داشته باشند و سعی می کنیم این موضوع را به طور جدی دنبال کنیم. زیرا در یک برنامه موسیقی اولویت با مقوله صدا است.» شوالیه آواز ایران درباره کنداکتور این کنسرت خاطرنشان کرد:«برنامه ای که اکنون اجرا می کنیم فقط مختص اجرای آثار نوستالژیک نیست. بخش های دیگری از برنامه، جدید است. به خصوص اینکه سورپرایزهایی را تدارک دیده ام که در این برنامه اجرا خواهیم کرد. من در مراسم زنده یاد «سیمین بهبهانی» شعر «دوباره می سازمت وطن» را فی البداهه اجرا کردم. بسیاری از دوستانی که آنجا حضور داشتند پیشنهاد کردند که همه علاقه مندان این کار را بشنوند. این اثر را اجرا می کنیم تا یادی از سیمین بهبهانی و «محمدرضا لطفی» انجام داده باشیم. گروه «مولوی» که از سالها قبل ما را همراهی می کردند در این برنامه هم حضور خواهند داشت ولی دو نفر عضو جدید به گروه اضافه شده است.»

  وی پیرامون فعالیت در حوزه موسیقی مقامی تصریح کرد:«اگر بر روی کارهای من یک بررسی صورت گیرد این مساله استنباط می شود که این آثار فقط روی ردیف های موسیقی سنتی نیست و به مقام ها نگاه می کنم. دلیل تاکید من روی مقام این است که مقام های موسیقی ما اصیل ترین بخش موسیقی کشور هستند. این بخش واقعا دست نخورده است و اصالت دارد زیرا موسیقی سنتی جدید است و بیش از حدود 150 سال برای آن نمی توان زمان تعیین کرد. خوشبختانه من در منطقه ای زندگی می کردم که از نوجوانی با مقام های باستانی منطقه «یارستان» آشنا شدم. همین انگیزه باعث شد که نگاه به مقام های خراسان، شمال، مناطق بختیاری و تمام مناطق کرد داشته باشم. یکی از علاقه های بزرگ هنری من نگاه به این مقام ها بوده است و نگاه کلی به مقام های جغرافیای ایران داشتم. در حال حاضر «شاهنامه کردی 2» تقریبا آماده شده است و با گروه های مقامی مربوط به خودم با همکاری آقای «فرید الهامی» این کار را انجام دادیم که به زودی منتشر می شود.»

  استاد ناظری در بخش دیگری از جلسه پیرامون پروژه ها و آثار آینده خود اظهار داشتند:«حدود پنج است که من یک آلبوم منتشر نکرده ام. مگر عمر یک هنرمند چقدر است؟ اگر قرار باشد که هر پنج سال یک آلبوم منتشر کند واقعا یک فاجعه است. مشکلات و مسائل همیشه تاخیراتی در این موضوع ایجاد می کند. علیرغم همه این سختی یک پروژه برای «نیما یوشیج» را دارم که صرفا کارهای نیما است و طی چند سال گذشته مشغول آن بوده ایم. بخش هایی از این کار توسط من ساخته شده است و آقای «ارشک رفیعی» که یک موزیسین جوان است بخش های دیگر کار را تنظیم کرده اند. اثر دیگری با همراهی یکی از اساتید دوتار به نام آقای «خضری» انجام داده ام که کار بسیار متفاوتی است و امیدوارم هرچه زودتر تمام شود و آن را منتشر کنیم. پروژه «زاگرس» هم از سالها قبل مانده است و نمی دانم که چرا منتشر نمی شود زیرا اختیار آن در دست من نیست. کار «تنبور» که ادامه راه «آواز اساطیر» است را هم مدنظر داریم. مشغول برنامه ریزی پروژه ای برای انجام موسیقی کردی و به خصوص کردی کرمانشاهی هستم. همچنین پروژه بسیار بزرگی برای «کوروش کبیر» را در دست تولید داریم و امیدوارم که بتوانیم این کار را با حضور دوستانی که همراه ما هستند انجام دهیم. برخی از نام کوروش ناراحت می شوند و امیدوارم که این مشکلات برطرف شود. یک زمانی هم درباره شاهنامه این مشکلات بود و برخی از کوتاه فکران این تصور را داشتند چون اسم شاه بر این اثر است فقط از شاهان توصیف خواهیم کرد. در حالی که این کتاب معنوی و انسانی است.»
  تاریخ درج :  1393/6/11
  منبع :  موسیقی ما