• تور اروپای استاد ناظری به همراه گروه دستان (تهیه بلیت)
   استاد شهرام ناظری به همراه گروه دستان تور پاییزی در پنج شهر اروپایی خواهند داشت. این برنامه در شهرهای کلن، برلین، بروکسل، گوتبرگ و ا
  کنسرت استاد شهرام ناظری با گروه دستان در اروپا
  گروه دستان از اواخر نوامبر و اواسط دسامبر (دی ماه) تور کنسرت‌هایی را به همراه شهرام ناظری در اروپا برگزار می‌کند. 

  ایمیل :
  موبایل :
  آثار خبر و گزارش
  گفتگو و مقاله خانه دوستداران
   

  علیرضا قربانی از دست استاد شهرام ناظری سه‌تار گرفت


  دست‌اندرکاران فیلم «ساکن طبقه وسط» به کارگردانی شهاب حسینی از علیرضا قربانی که قطعه‌ای از وی در پایان‌بندی فیلم به کار رفته، تجلیل کردند که در این مراسم جمع قابل توجهی از بزرگان موسیقی حضور داشتند.

  فرهنگسرای نیاوران عصر جمعه 7 آذر ماه میزبان چهره های مطرح عرصه موسیقی بود که برای برنامه ای سینمایی دور هم جمع شده بودند.

  مراسم اکران خصوصی فیلم «ساکن طبقه وسط» به کارگردانی شهاب حسینی همراه با به نمایش گذاشتن تعدادی از عکس های دیده نشده این فیلم در حالی برگزار شد که بخش ویژه مراسم به تجلیل از علیرضا قربانی خواننده موسیقی ایرانی که قطعه ای از او در تیتراژ پایانی اثر به کار برده شده بود، اختصاص داشت.

  پس از صحبتهای عباس سجادی مدیر فرهنگسرای نیاوران و نیز امیر سمواتی تهیه‌کننده فیلم ، کریم زمانی مولاناپژوه دیگر سخنران مراسم بود که گفت: از این فیلم لطیف گوشه های درخشان فراوانی بهره بردم. این فیلم نکته های ارزنده کم نداشت و امیدوارم اهل نظر در مجال واسع این اثر را تحلیل کنند ولی آنچه من به عنوان یک بیننده عام دریافت کردم این بود که فضای کلی «نی نامه» مولانا در این فیلم منعکس بود. این فیلم ما را به یاد «من به هر جمعیتی نالان شدم/ جفت خوش حالان و بد حالان شدم» می انداخت.

  وی با تاکید بر اینکه 18 بیت نخست مثنوی را می توان درخشان ترین و هنری ترین نمونه های شعر فارسی دانست، بیان کرد: مولانا در این ابیات غربت و غریبی انسان را بیان کرده و ما نمونه آن را در ادبیات جهان نداریم.

  این مولاناپژوه اضافه کرد: مولانا نقطه اتصال و حلقه میان‌وند شرق و غرب است. به این شعر اشاره می کنم که «سوی مشرق نرویم و سوی مغرب نرویم / تا ابد گام زنان جانب خورشید ازل» این فیلم مرا به یاد این شعر انداخت و اینکه اگر به سوی مشرق برویم پشت مان به مغرب می شود و برعکس پس چه کنیم که همیشه رویمان به سوی آفتاب باشد و شرق و غرب را به هم وصل کنیم؟ که به گفته مولانا نه به سوی شرق و نه غرب بلکه تا ابد جانب خورشید ازل برویم.
  به گفته وی، عشق و دوستی و وحدت عالم بشریت پیام مولاناست که باید به آن دقت کرد.

  سهیل محمودی شاعر هم سخنران مراسم بود که روی سن حاضر شد و گفت: این فیلم درباره هویت و جستجو برای یافتن هویت بود. بخشی از فیلم ارجاعاتی به ادبیات داشت که برای من دلنشین و گوارا بود.وی سپس با خواندن غزلی با مضمون هویت سخنانش را پایان داد.


  اهدای سه تار از سوی مجید پازوکی یکی از سرمایه گذاران فیلم به علیرضا قربانی که توسط استاد شهرام ناظری به وی اهدا شد بخش بعدی برنامه
   بود .

  و نیز تقدیم مثنوی معنوی از دست کریم زمانی و یک تابلوی خطاطی به قلم نوراللهی و یک عکس از علیرضا قربانی از بخش های دیگر این مراسم بود.
  علیرضا قربانی هم در سخنانی گفت: خوشحالم که برای بار سوم فیلم را دیدم. وقتی شهاب حسینی پیشنهاد داد که این قطعه را برای پایان بندی فیلمش استفاده کند به دیده منت پذیرفتم. من راضی به این نبودم که از من تجلیل شود و این مراسم را بیشتر برای تجلیل از موسیقی می دانم.وی در پایان تاکید کرد که شهاب حسینی یکی از بهترین و بااخلاق ترین بازیگران سینمای ایران است.

  تاریخ درج :  1393/9/10
  منبع :  مهر و وب سایت استاد شهرام ناظری