• تور اروپای استاد ناظری به همراه گروه دستان (تهیه بلیت)
   استاد شهرام ناظری به همراه گروه دستان تور پاییزی در پنج شهر اروپایی خواهند داشت. این برنامه در شهرهای کلن، برلین، بروکسل، گوتبرگ و ا
  کنسرت استاد شهرام ناظری با گروه دستان در اروپا
  گروه دستان از اواخر نوامبر و اواسط دسامبر (دی ماه) تور کنسرت‌هایی را به همراه شهرام ناظری در اروپا برگزار می‌کند. 

  ایمیل :
  موبایل :
  آثار خبر و گزارش
  گفتگو و مقاله خانه دوستداران
   

  شبی با "باباطاهر" با حضور استاد ناظری

   شب باباطاهر از سلسله شب‌های بخارا عصر شنبه 9 خردادماه در کانون زبان فارسی برگزار شد.

  ای ساربان آهسته ران، کارام جانم می‌رود... » این نوای آهنگی بود که قبل از شروع مراسم رونمایی کتاب «باباطاهر» نوشته نصرالله پورجوادی، در سالن کانون زبان پارسی با صدای شهرام ناظری پخش می‌شد.

  از همان ابتدا هم قابل حدس بود که تمامی این مراسم تحت‌الشعاع حضور شهرام ناظری، و اجرای زنده دوبیتی‌های باباطاهر توسط او، قرار دارد. چه از نظر استقبال حاضران، و چه از لحاظ کوتاه‌شدن سخنرانی‌های اساتیدی که برای رونمایی کتاب آمده بودند.

  در این مراسم، پرویز اذکایی، محمد سوری، منوچهر انور و نهایتاً نصرالله پورجوادی، پیرامون شخصیت باباطاهر و شیوه شعری او سخن گفتند. نکته‌ای که همگان بر آن تاکید داشتند، این بود که پورجوادی با نوشتن این کتاب، چهره افسانه‌ای باباطاهر را به چهراه‌ای تاریخی مبدل کرده‌ است.

  سوری در این رابطه گفت: تا پیش از این حتی در وجود چنین شخصیتی، تردید وجود داشت، اما با تلاش پورجوادی و با تحقیقات او، اکنون دیگر شخصیت باباطاهر به عنوان شاعر و فردی اهل تصوف در تاریخ ثبت شده است.

  در ادامه از کتاب باباطاهر دکتر پورجوادی رونمایی شد که دکتر پورجوادی نخستین جلد آن را به شهرام ناظری اهدا کرد .

  سپس شهرام ناظری در سخنانی اظهار کرد: من هم به سهم خودم خوشحالم که به خانه دکتر محمود افشار دعوت شدهام و نیز بسیار سپاسگزارم که این هدیه گران‌بها را به من دادند. گرچه دورهای شده که این نوع کالاهای فرهنگی ارزش گذشته را ندارد. خیلی چیزها، متأسفانه، تغییر کرده است. من میدانم که برخی دستاوردهای دوران جدید انسان را از خودش، از روح خودش بسیار جدا کرده است. الان بسیار دشوار است که با تفکر سالهای قبل زندگی کرد. خیلی از ما برای حفظ ارزشهای گذشته تلاش میکنیم. متأسفانه من خیلی دیدهام که اکثریت با آنچه در زمان پیش رفته، هماهنگ هستند. نه این که با زمان نباید بود، ولی با آن بخشهایی که انسان را از روح خودش دور میکند نباید همراه شد.

  این هنرمند پیشکسوت ادامه داد: وقتی این کتابرا به من دادند، از خودم پرسیدم، خب من هنوز همان تفکر سالهای قبل را دارم که یک کتاب آنقدر برایم ارزشمند باشد؟ بله من هنوز همان آدمم. به هر حال این پرسش هنگام گرفتن این کتاببه ذهنم رسید و خواستم در این زمینه با شما درد دلی بکنم.

  شهرام ناظری با یادی از ایرج افشار، یکی از دوبیتیهای باباطاهر را خواند و در ادامه افزود : همان طور که فرمودند باباطاهر واقعاً شخصیت عجیبی بود و اعمالش شاید به نوعی اعتراضی به جامعه خودش بوده است؛ این که به او میگویند «عریان» و جا و مکانی نداشته. وقتی به اعمال باباطاهر نگاه میکنیم، فکر میکنیم شاید این کارها اعتراضی بوده به جامعهاش. جامعهای که هیچ چیز سر جایش نبوده است.

  او با بیان اینکه افراد زیادی شعرهای باباطاهر را اجرا کرده‌اند، گفت: در زمان ما زبدهترین کسی که توانسته این اشعار را بخواند ، استاد دادبه بوده است. ایشان شاگردان بسیاری را تربیت کردند و خود ایشان خیلی در اجرای برنامه فعال نبودند و چند تا از دوبیتیها را در برنامه گلها و برگ سبز اجرا کردند و به بهترین نحو هم اجرا کردند. از نظر گویش و حس و حال باباطاهر. خوانندههایی هم که بعد از ایشان این اشعار را خواندند، به اصطلاح از استاد دادبه تقلید کردند. بنده هم چندان به باباطاهر نپرداختهام، ولی چون کرد بودم و در حقیقت با مقامهای موسیقی آشنا بودم و نگاهم به موسیقی قومیتهای ایرانی خیلی معطوف بود، نه فقط به دستگاهها و ردیف‌هایی که در پایتخت وجود داشت،در نتیجه به خاطر کرد بودنم با باباطاهر احساس نزدیکی می‌کردم.در نتیجه دوبیتی‌های باباطاهر را از بچگی به عنوان یک عارف سوخته دل شنیده بودم و خود من یک علاقه خاصی به باباطاهر داشتم، به خاطر این ظرافت اندیشهاش و این که کسی با چند دوبیتی بسیار ساده، توانسته کاری بکند که شاید بزرگترین هنرمندان جهان کردهاند. کار باباطاهر مثل یک قطره اشک بوده است، کارش کوچک بوده ، فقط چند دوبیتی ، اما همین چند دوبیتی عمق دارد . مثل وقتی میگوید : چو شو گیرم خیالت را در آغوش/ سحر از بسترم بوی گل آیو. ببینید این را کسی میگوید که جا و مکانی نداشته است. و آن وقت شعرهایش از چه لطافتی برخوردار بوده است. این شگفتی در مورد تمام بزرگان ایران صادق است. درباره هر یک که مطالعه میکنیم واقعاً به یک شگفتی میرسیم .

  استاد ناظری در ادامه سخنانش چند دوبیتی از باباطاهر را اجرا کرد.

  مو آن رندم که نامم بی قلندر / نه خون دیرم نه مون دیرم نه لنگر

  چو روز آیه بگردم گرد گیتی / چو شو گرده به خشتی وانهم سر

  *******

  غم عالم همه كردی به بارم/ مگر مو لوک مست سر قطارم

  مهارم كردی و دادی به ناكس/ فزودی هر زمان باری به بارم

  استاد ناظری گفت:از نظر من شعر باباطاهر، قطره‌ای بسیار عمیق در برابر دریای بیکران دیگر اشعار است.وی در پایان به وظیفه هنرمندان و نخبگان جامعه در شناساندن این چهره‌های برتر ادب و شعر در ایران، اشاره کرد.

  شب باباطاهر با همکاری بنیاد فرهنگی هنری ملت، دایرهالعمارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، گنجینه پژوهشی ایرج افشار و انتشارات فرهنگ معاصر برگزار شد.

  تاریخ درج :  1394/3/10
  منبع :  ایسنا و مهر و باشگاه خبرنگاران