• تور اروپای استاد ناظری به همراه گروه دستان (تهیه بلیت)
   استاد شهرام ناظری به همراه گروه دستان تور پاییزی در پنج شهر اروپایی خواهند داشت. این برنامه در شهرهای کلن، برلین، بروکسل، گوتبرگ و ا
  کنسرت استاد شهرام ناظری با گروه دستان در اروپا
  گروه دستان از اواخر نوامبر و اواسط دسامبر (دی ماه) تور کنسرت‌هایی را به همراه شهرام ناظری در اروپا برگزار می‌کند. 

  ایمیل :
  موبایل :
  آثار خبر و گزارش
  گفتگو و مقاله خانه دوستداران
   

  آوای استاد ناظری در نصف جهان

  شب گذشته کنسرت استاد شهرام ناظری همراه با گروه موسیقی مولوی، در سالن نگین نقش جهان اصفهان برگزار شد.

  سالن یک هزار و ۱۰۰ نفری نگین نقش جهان مملو از جمعیت انتظار کنسرتی زیبا و به یادماندنی را داشت، ۶ نوازنده، عود، تار، سه تار، کمانچه، دف و تنبک مولوی با لباس‌های مشکی ابتدا قطعه‌ای بی کلام را نواختند تا گوش‌ها و جان‌ها برای شنیدن نوای شوالیه آواز ایران آماده شود.

  شهرام ناظری که با تشویق بسیار مردم به روی سن آمد از اینکه مجدد در اصفهان می‌خواند ابراز خوشحالی کرد و اینکه مردم این شهر هنر را می‌شناسند و به آن احترام می‌گذارند را ستودنی دانست.

  وی با اشاره به اینکه همگان از سابقه تاریخی اصفهان مطلع هستند، تصریح کرد: دیار نصف جهان بزرگانی همچون جلیل شهناز، حسن کسایی، ارحام صدر و ساسان سپنتا را در دل خود پرورش داده که بر همگان آشنا است.
  این خواننده کشور تاکید کرد: برای یک هنرمند مهم است که در چه دیاری و برای مردمی با چه میزان ذوق و هنرپروری به اجرای برنامه بپردازد.

  وی با گلایه از نامناسب بودن سالن اجرای کنسرت اظهار داشت: مطابق با استانداردهای جهانی سالن مخصوص اجرای کنسرت دارای سقفی بلند است تا طنین صدا در آن گوش‌نواز باشد. ناظری افزود: حیف از دیار نصف جهان که سالن کنسرت ندارد و این را از مسئولین خواستاریم تا سالن کنسرت برای این شهر تهیه کنند نه برای موسیقی بلکه برای مردمی که هزینه می‌دهند تا لذت برند.

  پس از این صحبت، شهرام ناظری نخستین قطعه‌ اجرای‌اش را با نواختن سه تار در دستگاه همایون و با شعری از شفیعی کدکنی آغاز کرد.

  اعضای گروه بار دیگر به روی صحنه آمدند و نوازنده عود آغازگر شد و به دنبال آن کمانچه و تار، و نوازش‌های خفیف بر پوست دف تا خواننده با این قصیده از مثنوی و معنوی شروع به خواندن کند «چون خیال تو درآید به دلم رقص کنان  چه خیالات دگر مست درآید به میان».
  در قصیده بعدی بار دیگر اجرا با تکنوازی عود شروع می‌شود و با نوای کمانچه درمی‌آمیزد و بعد صدای استاد است که روی آن می‌نشیند «پیدا شدم پیدا شدم… پیدای ناپیدا شدم… شیدا شدم… شیدا شدم.» و آواهایی که از حنجره‌اش طنین انداز می‌شود.

  در اینجا است که شهرام ناظری از سکوت و دقت و توجهی که مردم با وجود نامناسب بودن صدا دارند تشکر می‌کند و با توضیحی در مورد شعر مولانا «راست بگو نهان مکن» و نواختن عود، تار و کمانچه و قسمتی با تکنوازی دف و همراهی گروه و اجرای این تصنیف برنامه را ادامه می‌دهند.

  « اندک‌اندک، اندک‌اندک، جمع مستان می‌رسند… اندک اندک، اندک اندک، می‌پرستان می‌رسند.» و «یک شب آتش در نیستان» دو قطعه ای بود که با هم‌نوایی مردم به اجرا درآمد. در بخش بعدی برنامه نیز قطعات پرشور و خاطره انگیز کردی اجرا شد که با استقبال زیاد مردم همراه بود.

  قابل ذکر است که استاد ناظری به همراه گروه مولوی پنجشنبه شب در اهواز کنسرت دارند. 
  تاریخ درج :  1394/3/19
  منبع :  مهر و وب سایت استاد شهرام ناظری