• تور اروپای استاد ناظری به همراه گروه دستان (تهیه بلیت)
   استاد شهرام ناظری به همراه گروه دستان تور پاییزی در پنج شهر اروپایی خواهند داشت. این برنامه در شهرهای کلن، برلین، بروکسل، گوتبرگ و ا
  کنسرت استاد شهرام ناظری با گروه دستان در اروپا
  گروه دستان از اواخر نوامبر و اواسط دسامبر (دی ماه) تور کنسرت‌هایی را به همراه شهرام ناظری در اروپا برگزار می‌کند. 

  ایمیل :
  موبایل :
  آثار خبر و گزارش
  گفتگو و مقاله خانه دوستداران
   

  حسین پرنیا: آواز شهرام ناظری شنونده را مسحور معنی و مفهوم شعر می کند

  حسین پرنیا، آهنگساز آلبوم "رقصانه" گفت: بواسطه شناخت کامل آقای شهرام_ناظری‬ از موسیقی‬ و کلام و آواز، در اجراها خیلی پر دقت و با حوصله عمل کردیم و به همین دلیل به فضای مطلوب خواننده و آهنگساز نزدیک شدیم.

  حسین پرنیا نوازنده ‫سنتور‬ و آهنگساز سال ۱۳۴۸ در خرم‌آباد متولد شد و تا سن ۱۴ سالگی در اندیمشک نزد نواختن سنتور را آموخت.پس از آن به تهران آمد و از سال ۱۳۷۳ گروه همایون را تشیکل ‌داد. از آثار او می توان به آلبوم های تحریر خیال، رقص آشفته، حال آشفته، نگار مهر، نقش ماندگار و کتاب ها مختلف از جمله دستور سنتور اشاره کرد.

  آلبوم "رقصانه" با صدای شهرام ناظری و آهنگسازی حسین پرنیا در روزهای اخیر توسط موسسه سروش منتشر و به بازار عرضه شده است.

  حسین پرنیا درباره چگونگی شکل گیری آلبوم "رقصانه" گفت: از سالها پیش آقای ناظری را می شناختم و با هم همکاری داشتیم، اما زمانی این رابطه و همکاری جدی تر شد که من کاری را برای بزرگداشت حضرت مولانا نوشته بودم.

  پرنیا افزود: خیلی دوست داشتم خواندن تصانیف و آواز این کار با آقای ناظری باشد. چون به نظر من هنر جناب ناظری با کلام مولانا عجین شده و در هنر ایشان یکی شدن با فضای اشعار حضرت مولانا را به وضوح می توان دید. صدای ایشان در خواندن تصانیف و اجرای آواز ها بقدری برایم دل چسب بود که در همان روز های آغازین همکاری به یک همفکری و همدلی مشترکی دست یافتیم.

  وی در ادامه به گزیده کاری و وسواس خاص شهرام ناظری در انتخاب کلام و موسیقی تصانیف اشاره کرد و گفت : بواسطه شناخت کاملی که آقای ناظری از موسیقی، کلام و آواز دارند در اجراها خیلی پر دقت و با حوصله عمل کردیم و در تلاش بودیم که که به حال و هوای مطلوب و مدنظرمان نزدیک شویم.

  تصنیف های "رقصانه" مضامین و لحنی سماعی دارند

  وی همچنین در خصوص انتخاب اشعار آلبوم "رقصانه" گفت : انتخاب اشعار تصانیف در این آلبوم بر عهده من و انتخاب اشعار آوازها بر عهده استاد ناظری بود. در این مجموعه سه تصنیف گنجانده شده که دارای مضامین و لحنی سماعی هستند. در واقع در این اثر سعی شده موسیقی در خدمت کلام باشد.

  این آهنگساز و نوازنده سنتور در خصوص آشنایی و ارتباط اش با اشعار مولانا گفت: از سنین نوجوانی با کلام مولوی انس گرفته ام و تا امروز نیز هیچ استاد سخنور دیگری را نتوانستم در معنی و مفهوم جایگزین حضرت مولانا بیاورم. من هر زمان که با مولوی سرکردم به شدت خودم بوده ام و این دلبستگی به مولانا تاثیر مستقیم بر روحیات و شخصیت من داشته است.

  آواز شهرام ناظری شنونده را مسحور معنی و مفهوم شعر می کند

  پرنیا منحصر بفرد بودن صدای شهرام ناظری را بارزترین ویژگی هنر او دانست و گفت: امروزه در میان نسل جوان موسیقی و آواز کشورمان به ندرت هنرمندانی را می بینیم که متکی بر دانش و آموخته های خود هستند. به قول مولوی: "در زمین دگران خانه نکن/کار خود کن کار بیگانه نکن"

  وی افزود: صدای آقای ناظری منحصر بفرد و اساطیری است و شخصیت یک اسطوره را می توان در صدای ایشان به وضوح دید. ایشان در چیدمان و انتخاب کلمات برای چینش آوازی خود آنقدر مسلط و دقیق عمل می کند که شنونده بعد از شنیدن صدای او دیگر نیازی به تفسیر و تفصیل اشعار مولانا نمی بیند. این زیبای در آواز ایشان است که شنونده مسحور معنی و مفهوم شعر می شود.

  حسین پرنیا درباره سازبندی آلبوم "رقصانه" گفت: من بیشتر دوست دارم در ژانر موسیقی ایرانی کارکنم و به سمت ارکستر بزرگتر نرفتم، در این اثر هم از سازهای ایرانی و در واقع ارکستری ایرانی استفاده کرده ام.

  پرنیا در ادامه با اشاره به وضعیت انتشار و پخش این آلبوم گفت: به نظر من سیستم پخش آثار موسیقی در کشور بسیار ضعیف است در صورتی که باید بسیار قوی تر از این باشد. بسیاری از افراد از شهرستان ها با من تماس می گیرند که آلبوم ها در آنجا موجود نیست. به همین دلیل بسیاری به سمت دانلود غیر قانونی آثار می روند که هیچ فرقی با دزدی ندارد. البته مقصر مردم و علاقمندان نیستند بلکه تقصیر به گردن سیستم پخش است.

  این آهنگساز در پایان گفت: سایت هایی که دانلود غیر قانونی را رواج می دهند با تولید آثار موسیقی در کشور مبارزه می کنند و در نهایت هنرمند قربانی می شود. متاسفانه تاکنون آلبوم "رقصانه" در سایت های دانلود قانونی هم قرار نگرفته و همین امر به نقص کپی رایت از سوی سایت های غیر مجاز دامن زده است.

  تاریخ درج :  1394/10/16
  منبع :  وب سایت خانه موسیقی