• تور اروپای استاد ناظری به همراه گروه دستان (تهیه بلیت)
   استاد شهرام ناظری به همراه گروه دستان تور پاییزی در پنج شهر اروپایی خواهند داشت. این برنامه در شهرهای کلن، برلین، بروکسل، گوتبرگ و ا
  کنسرت استاد شهرام ناظری با گروه دستان در اروپا
  گروه دستان از اواخر نوامبر و اواسط دسامبر (دی ماه) تور کنسرت‌هایی را به همراه شهرام ناظری در اروپا برگزار می‌کند. 

  ایمیل :
  موبایل :
  آثار خبر و گزارش
  گفتگو و مقاله خانه دوستداران
   

  نکوداشت استاد شهرام ناظری در آیین روز ملی فردوسی

  در آیین روز ملی فردوسی عنوان شد
  روایت شهرام ناظری از عشق به وطن

  استاد شهرام ناظری در آیین روز ملی فردوسی گفت: ما به تشویق شدن عادت نداریم اما نیرویی باعث شده پیش برویم، و این نیرو چیزی جز عشق نیست. عشق به وطن باعث شده پیشنهادهای کشورهای دیگر را کنار بگذارم.

   آیین روز ملی فردوسی با حضور احمد مسجدجامعی (عضو شورای اسلامی شهر تهران)، یاسر موحدفرد (دبیرکل بنیاد فردوسی)، ایرج راد (مدیرعامل خانه تئاتر)، جواد امام (مدیرعامل بنیاد باران)، ایرج حسابی (مدیرعامل بنیاد پروفسور حسابی)، فرهاد طلوع کیان (عضو کمیته ورزش کمیسیون ملی یونسکو)، علی‌اکبر خدابخش (مدیر روابط عمومی معاونت صدای سازمان صدا و سیما) و ناصر عظیمی (مدیرعامل موسسه پیشکسوتان ورزش) از سوی بنیاد فردوسی با همکاری موسسه فرهنگی هنری فردوسی توسی و بنیاد رودکی 25 اردیبهشت برپا شد.

  در آغاز این آیین، میثم موحدفرد (مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری فردوسی توسی) ضمن خوشامدگویی به اهل فرهنگ و هنر با نقد "برخی از کسانی به دنبال راه‌اندازی نهادی هم‌نام بنیاد فردوسی هستند" گفت: بیش از 10 سال است که بنیاد فردوسی با حضور فردوسی‌شناسان و هنرمندان برجسته در ایران پایه‌گذاری شده و اقدام های شایسته‌ای در جهان برای بازشناسی فرزانه توس به انجام رسانده است. به همه فرهنگ دوستان می‌گوییم که ما بنیاد فردوسی هستیم و با توان افزون و بدون بودجه‌ای رسمی، یازدهمین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را برگزار کرده‌ایم.

  در روز ملی گرامی‌داشت فردوسی با پیشکش لوح زرین بنیاد فردوسی به شهرام ناظری از سوی یاسر موحدفرد (دبیرکل بنیاد فردوسی)، نکوداشت «شوالیه آواز ایران» انجام شد و در این نکوداشت اسفندیار ایمان‌زاده، سردیس شهرام ناظری را با حضور احمد مسجدجامعی و ایرج راد به این هنرمند پیشکسوت تقدیم کرد.

  شهرام ناظری در سخنانی کوتاه با "سپاس از بنیاد فردوسی که بیش از یک دهه بدون بودجه و با یاری هنرمندان و پژوهشگران توانسته کارهای ارزشمندی انجام دهد" گفت: ما به تشویق شدن عادت نداریم اما با وجود همه این‌ها، نیرویی باعث شده که ما پیش برویم، و این نیرو چیزی جز عشق نیست که ما را همچنان به تکاپو وامی‌دارد. این عشق به وطن است که باعث شده من با وجود شرایط سختی که در انجام کارهای فرهنگی هنری وجود دارد، پیشنهادهای ویژه‌ای را که از کشورهای دیگر داشته‌ام کنار بگذارم و با همان نیروی عشق روی شاهنامه کار کنم.

  این هنرمند افزود: من در این 37 سال عاشقانه آن چه را که باید در عرصه هنر موسیقی انجام داده‌ام؛ چرا که خودم نیز به واسطه کرد بودنم و بزرگ شدن با بزرگان شعر ادب و فارسی، عرق ویژه‌ای به این موضوع دارم و همچنان تا جایی که بتوانم این راه را ادامه می‌دهم. کار بر روی شاهنامه و اجرای قطعاتی در کشورهای گوناگون، موجب شد که با انتشار این آثار برخی‌ متوجه شوند که با خواندن شاهنامه و اجرای آن، آموزه‌های شعر و فرهنگ فارسی را به همگان یادآوری می‌کنم. من در این راستا با حضور در بیشتر برنامه‌های مرتبط با شاهنامه و فردوسی به ویژه بزرگداشت‌هایی که 11 دوره آن را بنیاد فردوسی برگزار کرده است و اجرای شاهنامه‌خوانی، این دین ملی را ادا می‌کنم.

   او همچنین در این برنامه، بخشی از مقدمهٔ «بیژن و منیژه» را با همراهی سه‌تار خودش اجرا کرد. شوالیهٔ آواز ایران، ‌ در این مراسم از «عشق» ی گفت که در این سال‌ها در میان هنرمندانِ ایرانی تجلی پیدا کرده است و همین نیرو مانند یک سلاح از آنان محافظت کرده و باعث شده تا با تمام دشواری‌ها به فعالیت‌هایشان ادامه دهند و او نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  ناظری با نقد بودجه اندک و وقت کمی که برای شاهنامه در عرصه هنر گذاشته می ‌شود، پس از شاهنامه خوانی و تکنوازی سه‌تار و اجرای قطعه ای از مقدمه «بیژن و منیژه» اظهار کرد: من ترجیح می دهم کار جدیدی را اجرا نکنم؛ چرا که در برخی از اجراهایم، دیده‌ام که پیش از انتشار آن اثر انواع گوناگون آن تقلید و منتشر شده است که این اتفاق خوبی نیست. امروزه شاهد کپی برداری از آثار هنرمندان هستیم که این رویداد برای عرصه هنر تاسف برانگیز است.

  احمد مسجدجامعی هم با قدردانی از "تلاش‌های بنیاد فردوسی که در دهه اخیر توانسته گام‌های مهمی را برای ثبت‌های جهانی در یونسکو بردارد" گفت: ویژگی‌های شاعر گرانقدرمان فردوسی بسیار است. هماره کشورهای دیگر به دنبال چنین شخصیت‌هایی هستند تا در زیر پرچم برافراشته آنان بتوانند فرهنگ خود را به دنیا معرفی کنند اما ما قدر فردوسی را ندانسته‌ایم.او افزود: مبنای شعر فردوسی، «خرد» و «داد» است و این شاعر اثر ارزشمندش را با همان دو عنصر آغاز می‌کند. روایت عقل، فهم و معنویت از دیگر ویژگی‌های اشعار این شاعر ارجمند است. همچنین نگرش فردوسی نسبت به ایران هم مفهوم خردگرایی و عقلانیت را یادآوری می‌کند.
  در آیین روز ملی فردوسی به پاس تلاش فراهم‌آوری پرونده ثبت جهانی چوگان در یونسکو از حمزه ایلخانی‌زاده (رییس پیشین فدراسیون چوگان) تقدیر شد. همچنین از رمان «حیرانی» با نگاهی به اساطیر شاهنامه نوشته محمدعلی سجادی با حضور ایرج حسابی و هنرمندان پیشکسوت اصغر همت و مهدی میامی رونمایی شد.

  از دیگر برنامه‌های این آیین ملی، شعرخوانی در ستایش فردوسی توسط افشین علاء، شاهنامه‌خوانی محلی رستم لطیفی، نقالی دوزبانه کودکان، مهبد و مهدیس کرمی‌پور، اجرای نقاشی‌خط حسن طزری و ضرب‌نوازی سیروان نوروزی، مرشد برتر ایران بود. نمایشگاه «یکصد سردیس مفاخر ایران‌زمین» از اسفندیار ایمان‌زاده نیز در کنار برنامه تالار رودکی به علاقه‌مندان تقدیم شد.
  تاریخ درج :  1395/2/26
  منبع :  ایسنا