• تور اروپای استاد ناظری به همراه گروه دستان (تهیه بلیت)
   استاد شهرام ناظری به همراه گروه دستان تور پاییزی در پنج شهر اروپایی خواهند داشت. این برنامه در شهرهای کلن، برلین، بروکسل، گوتبرگ و ا
  کنسرت استاد شهرام ناظری با گروه دستان در اروپا
  گروه دستان از اواخر نوامبر و اواسط دسامبر (دی ماه) تور کنسرت‌هایی را به همراه شهرام ناظری در اروپا برگزار می‌کند. 

  ایمیل :
  موبایل :
  آثار خبر و گزارش
  گفتگو و مقاله خانه دوستداران
   

  گزارش کنسرت ناگفته استاد شهرام ناظری و حافظ ناظری در برج میلاد تهران/ تمدید کنسرت ناگفته


  گزارش کنسرت ناگفته 13 و 14 مردادماه در فضای باز برج میلاد تهران:


  روزگاری نه چندان دور و زمانی که هنوز صندلی‌های تالار وزارت کشور در آتش نسوخته بود، این تالار بزرگترین سالن ایران محسوب میشد. هنرمندان پر
   مخاطب ترجیح میدادند کنسرت‌های خود را در این سالن برگزار کنند تا بتوانند در هر سانس پذیرای مخاطبان بیشتری باشند.

  حدود 3500 صندلی، تالار وزارت کشور را به بزرگترین سالن ایران تبدیل کرده بود و کیفیت نامطلبوب این سالن هم، چندان از رونق این سالن نمی‌کاست.

  اما اکنون که مدت‌هاست تالار وزارت کشور به علت سوختنِ صندلی‌هایش پذیرای هیچ کنسرت و برنامه‌ای نیست و سالن دیگری هم با این بزرگی برای جایگزین کردن وجود ندارد؛ برگزار کنندگان کنسرت «ناگفته» چاره را در فضای باز دیدند.

  آسمان صاف و پرستاره‌ی شب‌های تابستانی فضا را برای این کار فراهم کرده تا برگزار کنندگانِ با ذوق کنسرتِ «ناگفته» در فضایی مناسب زمینه حضور 4 هزار نفر را برای شنیدن صدای شهرام ناظری و حافظ ناظری و گروه نوازندگان همراهشان فراهم کنند.

  شاید چندان عجیب نباشد که وقتی سالن‌های پایتخت کیفیت صدایی مناسبی ندارند، از کنسرتی در فضای باز هم انتظار شنیدن صدایی مناسب نداشته باشیم؛ اما کسانی که شب گذشته 13 مرداد 1395 در کنسرت «ناگفته» حضور داشتند صدای آواز شهرام و حافظ ناظری و کل گروه را به شکلی مناسب شنیدند.

  تماشاگران این کنسرت آسمان پر ستاره‌ی یک شبِ تابستانی، برج میلاد و جذابیت‌هایش و خُنُک نسیمِ شب‌های تابستانی را در وضعیتی به خود می‌دیدند که به طور همزمان قطعه‌های «ناگفته» را نیوش می‌کردند.

  برای رسیدن به محل اجرا باید خود را به فضای بازِ پای برج می‌رساندی و پُرسان پُرسان از میانِ شلوغی و همهمه‌ی بازدیدکنندگان می‌گذشتی و شاید به طور اتفاقی یکی از انتظامات برج را می‌دیدی و از او آدرس محل برگزاری کنسرت را می‌گرفتی. در تمام طول مدتی که برای پارک کردن ماشین و پیدا کردن محل برگزاری کنسرت صرف می‌کنی این پرسش در ذهنت عبور و مرور می‌کند که با این همه سروصدا مگر می‌شود در فضای بازِ برج میلاد کنسرت برگزار کرد! آن هم کنسرتی که قرار است موسیقی ایرانی بشنوی.

  علاوه بر تمام بلندگوهایی که در فضای برج میلاد فعال هستند، حتی گروهی مشغول برگزاری کنسرتی خیابانی درست در مقابل درِ ورودی برج است.

  اما با ورود به فضای کنسرت انگار وارد دنیای دیگری می‌شوی و دیگر خبری از سروصداهای پایِ برج نیست.

  اینجا فقط صدای سازها را می‌شنوی. مقدمه‌ای از «ناگفته» و در ادامه «مرا می‌بینی و هردم زیادت می‌کنی دردم». بعد از آن نوبت به ویلن و ویولا رسید که قطعه‌ای از «مندلسون» را بنوازند تا بر روی آن شهرام ناظری قطعه «آتش در نیستان» را به گونه‌ای متفاوت بخواند.

  بخش بعدی این کنسرت اجرای قسمت اصلی «ناگفته» با ترکیب غزل‌هایی از مولانا بود.

  حضور شما 4 هزار نفر برای ما درس بزرگی دارد / شما باعث شدید که در ایران ماندگار شوم

  پیش از اجرای این بخش شهرام ناظری به تمجید از تماشاگران پرداخت و گفت:‌ حضور این جمعیت 4 هزار نفره برای ما درس بزرگی است و نمی‌دانم چطور باید از شما تقدیر کرد. در حین اجرا هیچ همهمه‌ای نبود و سکوت و تمرکز شما به ما انرژی می‌دهد. سطح بالای شعور شما را باید به دنیا معرفی کرد تا دیگران بدانند ایرانیان چه کسانی هستند.

  ناظری ادامه داد:‌ تصوری که نسبت به ایران در دیگر نقاط جهان وجود دارد غلط است. به جرات می‌گویم که چنین تمرکز و شعور بالایی در هیچ جای دنیا نسبت به یک کنسرت وجود ندارد، حتی در سویس هم چنین چیزی نیست. این را به جرات می‌گویم چرا که چنین کنسرت‌های پر جمعیتی در دیگر نقاط جهان داشته‌ام و رفت‌وآمدها و بی‌نظمی‌ها را دیده‌ام. اما امشب شما نظم و تمرکز بالایی دارید.

  این خواننده گفت:‌ همین ویژگی‌های شما و لطف و محبت شماست که باعث شده با همه پستی بلندی‌ها و همه مشکلاتی که در ایران هست من و هنرمندان دیگر هنوز در ایران مانده‌ایم؛ با این که در خارج از کشور بهترین امکانات برایمان فراهم بوده است.

   سی و هفت سال است که از خانه‌ام دورم

  ناظری در ادامه صحبت‌هایش به دوری 37 ساله از خانه‌اش اشاره کرد و گفت:37 سال است که به خانه خودم یعنی تلویزیون نرفته‌ام. خیلی سختی کشیدم تا عاشقانه و تنها در این 30 سال، 50 اثر به مردم ایران تقدیم کنم.

  اجرای «مثنوی نی‌نامه» بخش بعدی این کنسرت بود. این مثنوی به مثنوی پیچ هم شهرت دارد که هر خواننده‌ای براساس حس و حال و سلیقه خود آن را می‌خواند.
  در خواندنِ مثنویِ نی‌نامه، آواز حافظ و شهرام ناظری را سازهای زهی همراهی کردند.

  پس از اجرای این قطعه آوازی بود که شهرام ناظری باز هم به دقت و توجه تماشاگران اشاره کرد و گفت: آنقدر از دقت و سکوت شما انرژی گرفتیم که دوست داریم آنچه خوشایند شماست را برایتان اجرا کنیم. متاسفانه الان اینگونه نیست که من هر هفته به تلویزیون بیایم و از طریق این رسانه برایتان بخوانم و فقط به همین کنسرت‌ها بسنده کرده‌ایم.

  شهرام ناظری پس از گفتن این سخنان قطعه‌ی ماندگارِ «اندک اندک» را خواند.

  در خواندن این قطعه تماشاگران او را همراهی کردند و پس از اتمامش از ناظری خواستند که قطعه‌ای کردی هم برای آنان بخواند. ناظری هم قطعه کُردی قدیمی «گل بنفشه» را زمزمه کرد.

  داغ صندلی‌ها به دلم ماند

  بعد از خواندن این قطعه حافظ ناظری هم برای دقایقی با مخاطبان سخن گفت: آنچه امشب در این برنامه شنیدید و در ادامه می‌شنوید، برایش زحمات بسیاری کشیده شده است و هفته‌ها و ماه‌ها کار کردیم تا کاری ارائه کنیم که حداقل شبیه به هیچ چیزی نباشد که شما تا کنون شنیده‌اید.

  حافظ ادامه داد:‌ «ناگفته» قطعه‌هایی برگرفته از موسیقی ملی ایران، موسیقی کلاسیک غرب و اپرا است که در نهایت امیدوارم حاصلش را پسندیده باشید.

  ناظری با اشاره به لزوم مطرح شدن هنر ایران در سطح جهان، گفت: الان که بیشتر کشورهای دنیا روند جهانی شدن را دنبال می‌کنند ما از قافله عقب مانده‌ایم. همه هنرمندان باید تلاش کنند تا ایران واقعی را به دنیا معرفی کنند.

  این آهنگساز و خواننده گفت: باتمام کمبودهایی که وجود دارد، تمام تلاش خودمان را کردیم تا شما از دیدن این کنسرت راضی باشید. حدود 4 هفته دنبال صندلی بودیم و متاسفانه نشد که شما امشب روی صندلی‌هایی خوب و عالی بنشینید و داغ این صندلی‌های خوب به دلم ماند. متاسفانه انجام کارها در اینجا خیلی دشوار است و به سختی می‌توان هماهنگی‌های لازم را انجام داد.

  حافظ ناظری در پایان صحبت‌هایش قول داد که در اجراهای بعدی آثاری تازه برای مخاطبان اجرا کند.


  ********************************************************************

  گزارش کنسرت ناگفته 15 مردادماه  در فضای باز برج میلاد


  شب گذشته جمعه ۱۵ مرداد ماه کنسرت «ناگفته» با حضور شهرام ناظری و حافظ نظری در فضای باز برج میلاد برگزار شد.

  در ابتدای این کنسرت و قبل از اجرای گروه موسیقی، شهرام ناظری گفت: با دیدن این عظمت و جمعیتی که برای دیدن برنامه دور هم جمع شده اند همان هیجان قدیم و استرس هایی که برای اولین بار روی صحنه ظاهر شدم در من ایجاد شده است. هر چند سال ها است که کار موسیقی انجام می دهم و عادت به اجرای برنامه روی سن دارم اما این هیجان و عظمت حضور عاشقان و علاقمندان به هنر موسیقی من را به وجد می آورد.

  وی ادامه داد: خوشحالم که شما مردم هنردوست در همه لحظه ها هنرمندان خود را رها نمی کنید و با وجود تمام مشکلات موجود باز هم در کنار ما هستید و این را باید بدانید که ما به غیر از شما هیچ کسی را نداریم.

  این هنرمند تاکید کرد: طی ۳۷ سال فعالیت در عرصه موسیقی، ۵۰ اثر خود را در منزل و بدون هیچ حمایت دولتی ساخته و تقدیم مردم ایران کرده ام. در این سال ها یک بار هم از کسی کمک نگرفتم. دوستان نیز نه تنها در این راه من را همراهی نکردند بلکه جلوی پای من سنگ هم انداختند. طی ۳۷ سال گذشته صدا و سیما آثار موسیقی من را بدون رعایت کپی رایت پخش کرد بدون آن که بخواهد از من اجازه بگیرد و یا به من اطلاع دهد. در این میان هم هیچ حق و حقوقی از پخش این آثار به من پرداخت نکرده است.

  وی با اشاره به اینکه از ۳۷ سال گذشته از صدا و سیما استعفا داده است و هیچ حقوقی از این سازمان دریافت نمی کند، توضیح داد: من طی این سال ها از حضور در رادیو و تلویزیون محروم بودم اما آنها موسیقی من را پخش می‌کردند.

  ناظری گفت: عشق و حضور پرشور مردم در برنامه های ما، دلیلی است که من در ایران مانده ام و برای شما کار می کنم، این درحالی است که می توانستم با توجه به موقعیتم به خارج از ایران بروم. اما حضور مردم و استقبال آن ها از هنر باعث شد که همچنان در ایران بمانم.

  وی با اشاره به اینکه مردم ایران در مقاطع خاصی نشان دادند که فرهنگ و هنر درست را می خواهند، بیان کرد: امشب یکی از بزرگان هنر ایران در کنار ما حضور دارد و من حضور اصغر فرهادی را خوش آمد می گویم.

  در ادامه این کنسرت، فصل یک آلبوم «ناگفته» بخش «آفرینش» با نام صلح اتمی و بعد از آن ساز و آواز اجرا شد.

  شهرام ناظری بعد از اجرای بخش دوم که شامل بداهه نوازی و اجرای قطعه ای با نام «مرا می بینی و هر دم زیادت می کنی دردم» که تنظیم آن توسط حافظ ناظری انجام شده بود، قطعه «اندک اندک» را برای حاضران خواند که با استقبال مردم همراه شد. این هنرمند بعد از خواندن این قطعه بیان کرد با خواندن این قطعه خواستم از شما و همراهی همیشگی‌تان قدردانی کنم.

  بخش پنجم این کنسرت، شامل اجرای فصل چهارم آلبوم ناگفته با نام «بازگشت جاودانگی» بود.

  شهرام ناظری قبل از شروع مثنوی خوانی که به صورت بداهه اجرا شد، توضیح داد: تا امروز هنرمندان بسیاری «نی نامه» را با ذهن و خلاقیت خود برای علاقمندان به موسیقی اجرا کرده اند، ما هم امشب این بخش را با حس خود برای شما اجرا می کنیم.

  حافظ ناظری نیز قبل از آغاز بخش آخر این کنسرت با نام «عدم» گفت: اجرای امشب شبیه هیچ کدام از اجراهایی که تا امروز شنیده اید نبود و این در دورانی که همه چیز به تکرار رسیده است، قابل توجه است. در این کنسرت چهار فرهنگ موسیقی سنتی، ملی، کلاسیک و آواز اپرا در کنار یکدیگر قرار گرفته است. ما برای برگزاری این کنسرت بسیار تلاش کرده ایم و امیدوارم شما هم از این برنامه راضی باشید.


  در این کنسرت شهرام ناظری و حافظ ناظری را نوازندگانی چون پدرام فریوسفی نوازنده ویلن، امین غفاری نوازنده ویولا، سالار غفاربجویی نوازنده ویولنسل، شهریار نظری نوازنده دف، بم باژ، فرهاد صفری نوازنده و طراح سازهای ابداعی، بابک غسالی نوازنده عود، الهه حیدری، مهرناز شاه محمدی و شیوا سروش خوانندگان گروه کر همراهی کردند..


  اجرای کنسرت «ناگفته» به دلیل استقبال علاقه‌مندان برای شب‌های 20 و 21 و 22 مرداد هم تمدید شد.

  تهیه بلیت در سایت:
  تاریخ درج :  1395/5/16
  منبع :  مهر و تسنیم