• تور اروپای استاد ناظری به همراه گروه دستان (تهیه بلیت)
   استاد شهرام ناظری به همراه گروه دستان تور پاییزی در پنج شهر اروپایی خواهند داشت. این برنامه در شهرهای کلن، برلین، بروکسل، گوتبرگ و ا
  کنسرت استاد شهرام ناظری با گروه دستان در اروپا
  گروه دستان از اواخر نوامبر و اواسط دسامبر (دی ماه) تور کنسرت‌هایی را به همراه شهرام ناظری در اروپا برگزار می‌کند. 

  ایمیل :
  موبایل :
  آثار خبر و گزارش
  گفتگو و مقاله خانه دوستداران
   

  حضور استاد ناظری در مراسم زادروز استاد علیزاده


  شانزدهمین نشست صمیمانه هنرمندان در قالب ویژه برنامه «تولد ماه» شامگاه اول شهریور ماه به مناسبت زادروز حسین علیزاده در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد.
  شانزدهمین ویژه‌برنامه «تولد ماه» که به جشن زادروز استاد موسیقی حسین علیزاده اختصاص داشت، عصر دیروز دوشنبه یک شهریور با حضور محمود صلاحی رییس، امیر عبدالحسینی معاون هنری و جمعی از مدیران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و هنرمندانی چون لوریس چکناواریان، شهرام ناظری، فریدون شهبازیان، کامبیز درمبخش، هوشنگ مرادی کرمانی، حسین محجوبی، اسماعیل خلج، مسعود جعفری جوزانی، کیوان ساکت، علی جهاندار، مسعود فروتن و امیرحسین مدرس در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد

  در جشن تولد ۶۵ سالگی حسین علیزاده چهره برجسته موسیقی کشور که امشب به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در موزه‌ هنرهای دینی امام علی (ع)که با حضور چهره‌های شاخصی از جمله شهرام ناظری، فریدون شهبازیان، مسعود فروتن، کامبیز درم‌بخش، کیوان ساکت، اسماعیل خلج، علی جهاندار، محمود صلاحی (رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران) و … برگزار شد. هنرمندان مطرح کشور سخنرانی کردند 

  استاد ناظری نیز به همین مناسبت در سخنانی گفت:
  امضای علیزاده در کارهایش حک شده است
  شهرام ناظری به رابطه کاری خود با علیزاده از سال ۵۴ اشاره کرد و گفت: در این مسیر سختی‌های زیادی کشیده‌ایم چه در ایران و چه خارج از کشور خودمان.
  ناظری اشاره کرد: علیزاده به مرحله‌ای رسیده است که نیازی نیست راجع به بهترین کارهایش سخن گفت زیرا امضایش در تمام کارهایش حک شده است.
  وی همچنین گفت: تفاوت علیزاده با دیگر موسیقی‌دان‌ها ضمن آگاهی عمیقی که نسبت به موسیقی و به خصوص موسیقی مقامی و قومی دارد، وجه فرهنگی اوست که ارزشمند است. او از بینش و دانش عمیق اجتماعی برخوردار است و گروه بیشماری از شاگردان خود را با همین فرهنگ پرورش داده است.

  در ادامه جشن تولد حسین علیزاده که با حضور علاقه‌مندان به این هنرمند برگزار شد، او نیز روی سن رفت و اظهار کرد:: ما ایرانی‌ها خیلی وقت‌ها در دل تاریخ احساس غرور و شادی داشته‌ایم اما نمی‌دانم چرا زمانی که از احوال کسی جویا می‌شویم، می‌گوید «بد نیستم»؛ شاید گمان می‌کند که ممکن است چشم‌زخم بخورد. من در این لحظه خیلی احساس خوشبختی می‌کنم که اینجا حضور دارم و هزار برابر آن چیزی که شایسته آن باشم تشویق شده‌ام و هدیه معنوی گرفته‌ام.

   وی افزود: خوب است که این پیام را منتقل کنیم که هر چه هویت‌مندتر باشیم و به خاک سرزمین‌مان تعلق داشته باشیم، به همان میزان خوشبخت‌تر هستیم. البته  دلیل رفتن من به خارج از کشور این بوده است که در زمینه موسیقی پربارتر شوم و هیچ وقت به این قصد نرفته بودم که به ایران برنگردم. من افتخار می‌کنم که در خاک‌ام ایران زندگی می‌کنم و تاآخری که هستم ایران مال من است.

  علیزاده با بیان اینکه تمام موسیقیدان‌ها از لطف مردم بهره می‌گیرند، افزود: افتخار می‌کنم در کشور با فرهنگ و تمدن ایران و در کنار مردمی عاطفه‌مند، عاشق و با احساس زندگی می‌کنم و وقتی از این کشور عزیز دور می‌شوم احساس دلتنگی می‌کنم. برای من ایران در فرهنگ آن خلاصه می‌شود و از مسئولان نیز انتظاری ندارم.

   این هنرمند در پایان سخنان خود از پدرو مادرش تشکر کرد و گفت: مهر مادرم را به عنوان اولین مشوقم هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم و همیشه مدیون وی هستم.

   در ادامه مراسم کیک تولد ۶۵ سالگی حسین علیزاده در حضور هنرمندان و شاگردان وی بریده شد و هدایایی هم از طرف سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و دوستان علیزاده به این هنرمند تقدیم شد.
   در پایان مراسم حسین علیزاده قطعه‌ای را  نیز به صورت زنده برای حاضران در مراسم نواخت.
  حسین علیزاده (متولد ۱ شهریور ۱۳۳۰ تهران) ردیف‌دان، آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر و نوازنده تار و سه‌تار ایرانی و نامزد دریافت ۳ جایزه گرمی است.

  ***

  یادداشت شهرام ناظری برای حسین علیزاده به بهانه تولدش
  « بدون شک یکی از ستاره‌های آسمان هنر معاصرایران حسین علیزاده است. سال‌ها، دهه‌ها و شاید قرنی باید طی شود تا هنرمندی تمام و کمال پا به عرصه حیات بگذارد؛ هنرمندی همچون حسین علیزاده که تاریخ‌ساز باشد. هنرمندی با احاطه و تسلط کامل بر ردیف‌های موسیقی و فرهنگ و هنر این مرز و بوم. هنرمندی با احساس، اندیشه خلاقانه، مدرن و نگاه متفکرانه و روشنگر نسبت به جهان. هنرمندی با آثار بدیع و ماندگار که منحصراً از وجود خود تراوش شده و امضای حسین علیزاده برآنها حک شده است. از دیگر خصوصیات حسین علیزاده تربیت موسیقایی گروه بی‌شماری از نسل جدید با نگاه و تربیت فرهنگی و روشنفکرانه است. آنچه علیزاده را با دیگر بزرگان هم‌عصر خود متمایز می‌کند وسعت دید، نگاه خلاقانه و محدود نشده در چارچوب موسیقی سنتی و درک موسیقی مقامی و موسیقی اقوام ایرانی است.»
   
  تاریخ درج :  1395/6/3
  منبع :  مهر و خبرآنلاین